Vítejte u nás

Uprostřed rozlehlých pastvin jsme našli místo, kde je klid a pohoda pro zvířata i lidi.

Farma

Člověkem, který proměnil myšlenku v realitu a dal život naší ekofarmě, byl Ing. Milan Jungwirth. V roce 1998 se totiž rozhodl v tak trochu zapomenuté, ale přesto nesmírně krásné krajině na úpatí Blanského lesa začít realizovat Ekofarmu Horní Chrášťany. Jeho rodinný podnik dále pokračoval v hospodaření na 240 hektarech rozlehlých pastvin v režimu ekologického zemědělství, což přetrvává dodnes.

Na okolních pastvinách nyní můžete nalézt stádo cca 200 kusů skotu, býky především plemene Aberdeen Angus a Limousin. Zvířata se pasou přirozeně na přilehlých loukách a samozřejmě v zimě mají možnost využít zimoviště v areálu ekofarmy. Během fungování se ekofarma mimo chovu hovězího dobytka začala zabývat agroturistikou, chovem jelenů milu, jelenů sika Dybowského, daňků skvrnitých, muflona a také produkcí ryb na vlastním přilehlém rybníku Vnouček. Přijeďte se podívat a zažijte procházku kolem pastvin v krásné přírodě.

Minipivovar

Pivovar Horní Chrášťany začal Ing. Milan Jungwirth stavět v objektu ekofarmy v letech 2016-2017. Po úspěšném vybudování celé ekofarmy, penzionu, restaurace, obory pro zvěř a rybníka se mu tak splnil další sen – vařit na úpatí Blanského lesa vlastní chrášťanské pivo. Slavnostní otevření pivovaru proběhlo 22.7.2017.

Obora se zvěří

Splněný sen zakladatele farmy, pro něhož byl les a zvěř v něm celoživotní vášní.  Můžete zde nerušeně pozorovat jeleny milu, jeleny sika Dybowského, daňky a muflony. Sledovat je můžete třeba z místního posedu.

Rybník Vnouček

Součástí farmy je rybník Vnouček. Sousedí s malým ovocným sadem, výběhem pro jeleny a na jeho břehu najdete dvě rybářské chatky. Rybník je chovný s možností příjemného koupání v čisté vodě. O náš rybník pečujeme jako o poklad. Součástí pobytu na farmě tak může být i rybaření včetně zapůjčení rybářského vybavení.

V rybníce jsou kapři v rozmezí 3 – 25kg, kapři koi, amuři či candáti. Je možné zapůjčit pramičku, využít malého mola či zatravněné malé pláže k příjemnému koupání či slunění. Na břehu rybníka jsou dvě obytné rybářské chaty. Takže stačí nahodit prut a skočit si do pivovaru pro jedno orosené.

Jako u babičky

S některými zvířaty se můžete osobně seznámit. Zážitek ze setkání s nimi je pak radostí pro vás i vaše děti. Už jste si někdy pohladili pštrosa? A víte jaké to je, podrbat beránka? Přijeďte, rádi vám život na farmě přiblížíme.