Okolí ekofarmy

Ekofarma Horní Chrášťany se nachází ve velmi atraktivní lokalitě ideální pro cykloturistiku, pěší turistiku, ale také výlety do zajímavých míst a měst jižních Čech. 

Jedná se o lokalitu na pomezí Blanského lesa a Šumavy, mezi Prachaticemi a Českými Budějovicemi. Blanský les je chráněná krajinná oblast (CHKO), která zaujímá plochu 213 km čtverečních. Největší celek tohoto území spadá pod oblast Českého Krumlova, menší celky pak pod oblasti Českých Budějovic a Prachatic. Je to pozoruhodně zachovalý krajinný celek v širším předhůří Šumavy s četnými cennými lokalitami.

Rozhledna Kleť​

Nejvyšším vrcholem Blanského lesa je Kleť s nadmořskou výškou 1.084 m.n.m. Po několika turistických trasách se na Kleť lze dostat z několika míst v regionu - z Českého Krumlova, Holubova, Křemže, Chvalšin, Zlaté Koruny, Brloha atd. Na své si v zimním období přijdou i lyžaři. Již tradiční sportovní akcí se stal velmi náročný Běh na Kleť. V zimě i v létě je možné se na vrchol a zpět dopravit sedačkovou lanovkou, jejíž dolní stanice se nachází v Krasetíně u Holubova. Lanovka překonává délku 1752 m a výšku 383 m, turisty přepravuje již od roku 1961.

Výlet na Kleť Vám vřele doporučujeme, výhled z vrcholku rozhledny je překrásný a v případě příznivého počasí, máte šanci pozorovat vrcholky nejvyšších hor v rakouských Alpách! Rozhledna Kleť je vzdálena pouze 18 km od naší ekofarmy v Horních Chrášťanech. Doporučujeme nechat auto v Holubově a následně vystoupat na vrchol Kleti pěšky nebo využít lanovku.

Cykloturistika

Tato oblast je přímo rájem pro cykloturistiku a výlety na kole. Na své si zde přijdou příznivci všech druhů povrchu i terénu od rovin mezi rybníky po sjezd z Kletě do vltavského údolí s převýšením přes 600 m. V minulých letech bylo území hustě protkáno množstvím dobře vyznačených cyklotras. Na rozdíl od národního parku zde není přísná regulace pohybu, a tak můžete kromě značených stezek využít i spoustu lesních a polních cest, kde si užijí i drsnější jezdci. Také koncentrace lidí zdaleka nedosahuje úrovně známé ze šumavských cyklostrád.​

Novinkou v regionu je pro cykloturisty Ovocnářská cyklostezka vybudovaná v roce 2008 Mikroregionem Chelčicko - Lhenickým, která tvoří okruh po tradičních ovocnářských obcích od Chelčic, Truskovic, Krtel, přes památky Netolicka do Mičovic a Lhenic. Mikroregion zde pořádá každoroční cykloakce, jarní Slavnosti květů a podzimní Slavnosti plodů.

Určitě byste neměli na kole minout místa jako zámek v Netolicích, národní kulturní památku zámek Kratochvíle, Rožmberskou oboru, spojovanou se jmény Jakuba Krčína z Jelčan a Viléma z Rožmberka, selské baroko v obcích Dobčice, Mahouš, Olšovice či Holašovice, ale také pro mnohé zajímavý, vojenský výcvikový prostor Boletice, kde byly pro turisty a cykloturisty zpřístupněny i části výcvikového prostoru vyznačující se unikátně zachovaným přírodním územím.

Tipy na výlety

Navštívíte-li naši ekofarmu v Horních Chrášťanech, ocitnete se na jednom z nejlepších výchozích míst pro výlety v jižních Čechách! Nepropásněte možnost navštívit krásná místa jako zámek v Hluboké nad Vltavou, pohádkový Český Krumlov, největší vodní nádrž v ČR - Lipenské jezero nebo Národní park Šumava a místa jako Schwanzeneberský kanál, Plešné jezero nebo Medvědí kámen - místo spočinutí údajně posledního medvěda na Šumavě.

Vzdálenosti od Ekofarmy Horní Chrášťany:
Huboká nad Vltavou - 22 km​, Český Krumlov - 32 km​, České Budějovice - 31 km​, Písek - 42 km​, Vodňany - 21 km​, Prachatice - 21 km​, Hoštice u Volyně (Slunce, seno...) - 41 km​, Lipno nad Vltavou - 63 km​, Jaderná elektrárna Temelín - 33 km​, Vodní elektrárna Lipno - 63 km​, Zámek Rožmberk - 53 km​, Hrad Kašperk - 64 km​, Vodní nádrž Lipno (koupání Jestřábí) - 46 km​, Modrava - 69 km, Nová Pec (Schwanzenbergský kanál, Plešné jezero, Medvědí kámen,atd.) - 56 km​

Rezervace

na telefonu +420 602 147 101
e-mailu ekofarma.chrastany@seznam.cz
nebo využijte rezervační formulář

Ekofarma Horní Chrášťany
Horní Chrášťany 43
384 11 Netolice

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace Rozumím